NOWA JASTRZĄBKA


     Nowa Jastrząbka jest położona w masywie leśnym, w którym można spotkać przepiękne drzewa liściaste i iglaste. Występuje tu ogromna różnorodność roślin. Od wielkiej obfitości malin, aż po wiekowe dęby. Krajobrazy w Nowej Jastrząbce są wprost bajeczne. Z niektórych miejsc widać nasze piękne polskie góry, Tatry. Z innych znowu, rozciąga się widok na niewielkie góry i pagórki w sąsiednich wioskach, a przede wszystkim na lasy. Są one ostoją dla dzikich zwierząt oraz lęgowiskiem ptaków. Ze względu na piękne krajobrazy, został wyznaczony przez Nową Jastrząbkę szlak rowerowy Tarnów-Dąbrowa Tarnowska. W okresie wakacji można zauważyć wzmożony ruch rowerzystów.
     We wsi nie ma dużej rzeki, dlatego w czasie większych opadów deszczu występują jedynie lokalne podtopienia. Jedynym potokiem jest potok Jabłoniec, biorący swój początek w sąsiedniej wsi, w Starej Jastrząbce u podnóża Tarniej Góry.
     Wieś leży w województwie małopolskim w powiecie tarnowskim na północny wschód od Tarnowa, przy granicy dwóch województw, czyli małopolskiego i podkarpackiego. Centrum wsi znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 984 na trasie Lisia Góra-Mielec. Siedziba gminy znajduje się we wsi Lisia Góra, która jest położona przy drodze krajowej nr 73 na trasie Tarnów-Dąbrowa Tarnowska-Busko Zdrój-Kielce.
     Najwyższy punkt we wsi ma wysokość 255 m nad poziomem morza (n.p.m.) i znajduje się naprzeciw kościoła pw. Matki Bożej z Guadalupe w przysiółku Wesoła, niedaleko drogi Lisia Góra-Mielec. Wieś podzielona jest na następujące przysiółki (dzielnice wsi): Pniaki, Wesoła, Za Wesołą, Wyręby, Kraków, Dąbrowa, Głupia Wieś i Podkościele. Do parafii Nowa Jastrząbka należą oprócz Nowej Jastrząbki, również Nowe Żukowice. W sumie jest to ok. 2100 parafian (2009r.). Sama wieś Nowa Jastrząbka liczy ok. 1100 mieszkańców (2009r.). We wsi jest Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), Urząd Pocztowy, dwa kościoły oraz kilka sklepów ogólnospożywczych.

Galeria zdjeć

Info o wsi na www.lisiagora.plwww.jastrzabka.pl